یادداشت و مقاله

کرونا و اقتصاد آزاد

گسترش اپیدمی کرونا، کووید ۱۹، از چین به سایر نقاط جهان و فراگیرشدن آن در تقریبا همه کشورها که عملا آنرا به پاندمی تبدیل کرده است، اقتصاد جهانی را در ماه­ های اخیر به شدت تحت تاثیر قرار داده است. سقوط شدید بازارهای جهانی بورس و بی ثبات شدن شدید و غیر قابل پیش ­بینی آنها، افت کم سابقه قیمت نفت و رکود فراگیر اقتصادی و بیکاری گسترده ناشی از سیاست­ های ناگزیر قرنطینه و فاصله گذاری، چشم ­انداز نگران کننده­ ای را حداقل در کوتاه مدت ایجاد کرده است. این پدیده که باید آن را بیشتر از نوع بلای طبیعی تلقی کرد، با توجه به ابعاد گسترده و ناشناخته آن، بسیاری از نهادها و سازمان­ های بشری و به تبع آن اندیشه­ های پشتیبان آنها را مورد آزمونی سخت قرار داده است. در این میان ظاهرا بهانه ­ای هم به دست مخالفان بازار آزاد افتاده تا به زعم خود با افشای آن بر اهمیت نقش دولت و ضرورت دخالت آن در اقتصاد تاکید کنند. البته واضح است که بلای طبیعی از این نوع که ابعاد ناشناخته بسیاری دارد در ابتدا به عنوان عاملی خارجی بر روابط بازار اثر می ­گذارد اما خود پدیده ارتباطی به بازار ندارد. کسی که مدعی می ­شود چون در بازار دستمزد های میلیونی ستاره ­های فوتبال بیش تر از دانشمندان زیست­ شناسی است پس بازار در خصوص عدم پیشرفت علم برای مبارزه با بیماری کرونا مقصر است، نه ساز و کار بازار را به درستی می ­شناسد و نه منطق پیشرفت علم را. بازار یک مفهوم انتزاعی ناظر بر نظم موجود در روابط مبادله­ ای میان انسان­ ها است. قیمت­ ها و دستمزدها در بازار تعیین می­ شوند اما این بازار نیست که قیمت­ ها را تعیین می­ کند، بلکه برآیند خواسته­ های میلیون­ ها انسان است که از طریق بازار این کار را می ­کند. پیشرفت علم هم منطق خاص خود را دارد و عمدتا تابع نیازها و مسائل مبتلابه انسان­ ها است نه صرفا حقوق و دستمزد دانشمندان. بدیهی است که در این میان هیچ ارتباطی میان دستمزد بالای برخی فوتبالیست­ ها و قاطبه پژوهشگران علمی وجود ندارد.

عده ­ای دیگر از مدعیان به نقد مبانی فکری بازار آزاد یعنی فلسفه سیاسی آزادیخواهی یا لیبرالیسم پرداخته و می­ گویند تجربه کرونا نشان می­دهد که اصالت دادن به آزادی فردی مساله ساز است و نقش و مسوولیت پررنگ دولت در چنین شرایطی دلیلی بر این مدعا است. آنها می­ گویند دولت برای حفظ جان شهروندان باید آزادی فردی آنها را، مثلا با قرنطینه کردن اجباری، محدود کند و این مغایر با اصول آزادیخواهی یا لیبرالیسم است. این­گونه استدلال­ ها شاهدی بر درست نفهمیدن فلسفه سیاسی آزادیخواهی است. برای روشن شدن موضوع لازم است یادآوری کنیم که مطابق این فلسفه سیاسی، آزادی فردی شأن بنیادی انسان و وجه تمایز او با برده است، موجودی که شکل انسان دارد اما شأن انسانی ندارد. اما انسان موجودی اجتماعی است و خارج از جامعه نمی­ تواند زندگی کند و زندگی در جامعه الزاماتی دارد که مهم­ترین آن رعایت حقوق و آزادی هم­نوعان است. تشکیل دولت برای برآوردن این منظور صورت می­ گیرد، اما این کار مستلزم تبعیت همگان از برخی قواعد کلی و همه شمول ناظر بر حفظ حقوق و آزادی­ ها است و دولت به عنوان ضامن اجرای آنها از سوی شهروندان تعیین می­ شود. جامعه آزاد جامعه­ ای است که در آن قواعد کلی همه­ شمول یا قانون حاکم است نه اراده­ های خاص صاحبان قدرت، و وظیفه دولت در آن تضمین اجرای قانون و حفاظت از حقوق و آزادی­ های شهروندان در چارچوب قانون است. واضح است که در چنین جامعه ­ای حقوق و آزادی هر فردی نامحدود نیست بلکه محدود به رعایت حقوق و آزادی­ های دیگران یا به سخن دیگر، قانون است. دولت در مقام داورِ مجری قانون موظف به مرعی داشتن اصل ممانعت از تجاوز به حقوق و آزادی شهروندان است که شکل مشخص و ملموس این وظیفه چیزی جز حفظ امنیت در جامعه نیست. اینجا نباید تصور کرد شهروندان با دولت سودای امنیت و آزادی می­کنند یعنی در قبال دریافت امنیت بیشتر از بخشی از آزادی خود صرفنظر می­ کنند، درست برعکس، آزادی جز در سایه امنیت به معنایی که اشاره شد محقق نمی­شود. مساله ­ای که اینجا ممکن است پیش آید از جنس دیگری است و به سوء استفاده متصدیان دولتی و صاحبان قدرت سیاسی مربوط می­ شود، به این معنی که اینها پا از وظیفه داوری و تضمین اجرای قانون فراتر نهند و اراده خود را به جای قانون بر مردم تحمیل کنند. به همین لحاظ است که فیلسوفان آزادی، دولت را شر ضروری دانسته­ اند و توصیه به دولت حداقلی و کوچک کرده­اند، و تدابیری برای کنترل متصدیان دولتی و صاحبان قدرت سیاسی اندیشیده­اند که از آن جمله است نظارت­های مردمی بر اساس ساز و کارهای دموکراتیک و انتخابی حکومت، و نیز مطبوعات و رسانه­ های همگانی آزاد.

حال برگردیم به مساله کرونا و وظیفه دولت در قبال آن. این بیماری واگیردار خطرناک مانند یک بلای طبیعی زندگی همه شهروندان را دچار مخاطره کرده است و مبارزه با آن مستلزم اقدام جمعی، فراگیر و رعایت انضباطی آهنین است. ممکن است برخی شهروندان به دلایلی با اقدام جمعی همراهی نکنند و از رعایت انضباط لازم سر باز زنند، واضح است که در این صورت دولت در مقام حافظ منافع عمومی موظف است با توسل به قوه قهریه خود همگان را وادار به تمکین کند. این کار نه تنها در تضاد با اصول یک دولت لیبرال نیست بلکه درست در چارچوب وظایف آن می­گنجد. آزادی هیچکس نباید حقوق و آزادی دیگران را به خطر اندازد. اجبار دولت در این خصوص به معنی محدود کردن یا نقض حقوق و آزادی شهروندان نیست بلکه لازمه تضمین آنها در شرایط خاص شیوع بیماری واگیردار است. استفاده از قوه قهریه زمانی نامشروع است که هدف آن نه تامین منافع عمومی که در جهت منافع خاص برخی افراد یا گروه­ های ذی نفوذ باشد.

منبع: سر مقالۀ روزنامه دنیای اقتصاد – چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

Website | + posts

اقتصاددان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا