سخنرانی

بحران محیط زیست: سرمایه داری یا سوسیالیسم ؟! (۲)

بحران محیط زیست: سرمایه داری یا سوسیالیسم ؟! (۲)
/

در آخرین روز اردیبهشت ۱۳۹۹، به کوشش «خبرگزاری مستقل زیست آنلاین»، فرصتی فراهم شد تا گفتگویی با محمدرضا جعفری گرامی درباره ی محیط زیست داشته باشیم و میزبان ما در این نشست مجازی، محمد ابراهیم رئیسی عزیز بود. در نخستین جلسه ی گفتگو، محمد رضا و من، چیزهای زیادی برای گفتن داشتیم و ادا کردن حق مطلب در بازه های زمانی ای که در اختیار داشتیم دشوار به نظر می رسید. از این رو به دعوت زیست آنلاین توافق شد تا جلسه یا جلسات دیگری برگزار شود تا سر رشته سخن از دست نرود و کلام گسسته نشود. از این رو جلسه دوم در تاریخ ۹ خرداد ۱۳۹۹ برگزار شد و آن چه در اینجا ارایه شده است، فایل صوتی و فرازهایی از گفتگوهای طرفین در جلسه مزبور است.

دسترسی به جلسه اول


بریده هایی از گفتگوها در جلسه دوم (۲)

فرازهایی از دغدغه ‎ها و گفته های محمد رضا جعفری در جلسه دوم:

 • بحران محیط زیست معاصر را می‌توان به افزایش گازهای گلخانه‌ ای در جو و گرمایش جهانی، بحران منابع و بحران زباله تقسیم کرد.
 • مطالعات و مدل‌سازی ‌ها نشان می ‌دهد ادامه ‌ی روند فعلی تولید و مصرف حتی با اِعمال سخت گیرانه‌ ترین قوانین و مالیات‌ها بر مصرف و کربن امکان مقابله با بحران پیش‌گفته میسر نیست.
 • به عنوان نمونه در بحث گرمایش جهانی، سرمایه‌گذاری و تولید نفت به عنوان اصلی ‌ترین عامل انتشار گازهای گلخانه ‌ای نه تنها کاهش نداشته که تا سه‌دهه ‌ی آینده که حیاتی ‌ترین زمان برای ثابت نگه داشتن دمای کره زمین است با افزایش قابل توجه مواجه خواهد شد.
 • در مورد بحران زباله پیش‌ بینی می‌شود حجم زباله تولیدی تا سال ۲۰۵۰ چهار برابر شود.
 • از سوی دیگر علی ‌رغم معاهدات بین ‌المللی، در چند سال گذشته، نه از حجم تخریب ‌های محیط زیستی کاسته شده و نه از انتشار گازهای گلخانه ‌ای. رکوردها نیز شکسته شده است.
 • بدون تغییر زیربنایی در مولفه ‌های ساختار سودمحور اقتصادی که نیاز به رشد ثابت و درنتیجه کار بیشتر و ورود منابع طبیعیِ بیشتر به فرآیند تولید است نمی‌توان امید به تغییر در کلیت بحران محیط زیستی داشت.
 • فرایند سودمحور با الزام به رشد، به دنبال منابع ارزان و بیشتر و بازار مصرف بیشتر هرچه گسترده ‌تر دست به دست ‌اندازی و تخریب طبیعت در همه ‌ی کشورها به ویژه کشورهای پیرامونی زده است.
 • هزینه ‌ی آنچه توسعه ‌ی پایدار در کشورهای توسعه ‌یافته غربی خوانده می‌شود از طریق با نوعی تقسیم کار بین ‌المللی، به عنوان مثال با انتقال صنایع آلاینده یا توافق تجارت آزاد برای تامین مایحتاج کشورهای اروپایی، تامین شده است.
 • تولید و رشد بیشتر برخلاف ادعای اقتصاددانان راست‌گرا به معنای رفاه بیشتر نیست. برای نمونه می‌توان به آمار سازمان آکسفام پیرامون افزایش نابرابری در سطح جهان رجوع کرد.
 • در کنار این بخش عظیمی از توان تولید صرف تولید کالاهای غیرضروری و بی‌دوام می‌شود. تبلیغات و تجارت آزاد، بازار مصرف این کالاها را مهیا می‌کند.
 • بحران منابع در همه ‌ی تاریخ وجود داشته و منجر به از بین رفتن تمدن‌ های بسیاری شده است (کتاب تله‌ی پیشرفت). امروزه این بحران در مصرفی که باعث تخطی از مرزهای پایداری زمین (Over Shoot Day) شده خود را نشان می‌دهد. بحرانی که وسیع‌ تر از همه ‌ی دوران‌ هاست. اگر همه‌ ی دنیا مانند غرب مصرف کنند هرسال منابعی اندازه‌ی ۲.۸ کره زمین نیاز است.
 • برخلاف ادعاها، مدل‌سازی‌ها نشان می‌دهد با ادامه‌داشتن شیوه‌ی تولید و مصرف سرمایه‌داری، امکان تفکیک رشد اقتصادی از منابع ورودی وجود ندارد و وضعیت سال به سال وخیم‌تر خواهد شد.
 • مصرف منابع از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۹۴درصد رشد داشته است.
 • در واقع بدون در نظر گرفتن کلیت ساختار و منطقی که آن را به پیش می‌راند، اصلاحات جزئی از طریق قانون‌گذاری و افزایش سطح فناوری تغییری در وضعیت بحرانی ایجاد نخواهد کرد.
 • پارادوکس جونز نشان می‌دهد افزایش سطح فناوری و بهره‌وری نه تنها به کاهش مصرف مواد اولیه منتهی نشده که منجر به افزایش مصرف مواد اولیه می‌شود.
 • در نتیجه هم برای رسیدن به رفاه و عدالت اجتماعی و هم کاستن از دامنه‌های بحران محیط زیست نیاز به تغییری رادیکال در شیوه‌ی تولید و یک انقلاب زیست‌محیطی جهانی نیاز است. تبدیل اقتصاد کمی به کیفی.
 • دموکراسی اصل اساسی و اولیه برای چنین تغییری است. دموکراسی مشارکتی و افقی در هر دو ساحت اقتصادی و سیاسی و در همه‌ ی سطوح محلی، منطقه‌ای و ملی
 • اولویت‌بندی تخصیص منابع برای تولید کالاهای ضروری و عمومی باید از طریق مباحثات دموکراتیک صورت گیرد.
 • چنین تغییر اساسی و جهانی را می‌توان به کمک گرایش اکوسوسیالیستی آغاز کرد.

بخش هایی از صحبت های من در جلسه دوم:

 • ما با دو نوع خطای سهوی یا عمدی مواجه هستیم: برخی از طرفداران نظام بازار و سرمایه داری، سهواً یا عمداً ادعا می‏کنند که اساساً مشکل یا بحرانی در محیط زیست وجود ندارد و همه‏ چیز عادی است یا دعاوی محیط زیستی، فقط یک ادعای دروغین متعلق به چپ‎هاست. انکار تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین نمونه هایی از این رویکرد است. در سوی دیگه برخی از طرفداران سوسیالیسم هم سهواً یا عمداً جوری اوضاع جهان را وانمود می ‏کنند که گویی دنیا در حال نابودی کامل است و آخرالزمان شده و تنها چاره کار سوسیالیسم است و به محض اینکه نظام سوسیالیستی مستقر شود، تخریب های محیط زیستی متوقف خواهد شد و دنیا بهشت میشود.. ما بحران محیط زیستی داریم اما این به معنی این نیست که دنیا به آخر رسیده. واقعیت این است که تا همین پنجاه سال پیش، موضوع محیط زیست هنوز برای بشر جدی نشده بود ، به طوری که اولین نشست بین المللی درباره محیط زیست، سال ۱۹۸۵ برای لایه اوزون تشکیل شده بود. منظورم این نیست که بحران محیط زیستی را جدی نگیریم. اما منظورم این است که بشر هنوز فرصت های زیادی را برای پشت سر گذاشتن این بحران دارد.
 • از جمله دست‎آوردهای شگرفت در مسیر فائق آمدن بر بحران‎های محیط زیستی، ظهور پدیده‎ی «گسستگی انرژی Energy Decoupling» و «گسستگی کربن Carbon Decoupling» است. یعنی در گذشته تولید هر واحد کالا یا هر واحد رشد اقتصادی منجر به مصرف مقدار متوازنی از انرژی و انتشار مقدار متوازنی آلاینده می شد. اما الان این روند در کشورهای توسعه یافته متوقف یا معکوس شده و کشورهای در حال توسعه هم به تدریج از این رویکرد پیروی می کنند. این تحولات حاصل مجموعه عظیمی از اقدامات محیط زیستی در جهان است. از جمله در گذشته بیش از ۹۰ درصد برق جهان از محل احتراق سوخت فسیلی تولید می شد ولی الان این نسبت به شدت کاهش پیدا کرده و برق با استفاده از منابع پاک تولید می شود.
 • در عصر هجر هم افزایش رشد اقتصادی منجر به افزایش مصرف سنگ شده بوده بود، اما به قول دکتر شمس بزرگوار، عصر هَجَر به این دلیل خاتمه نیافت که هجر یا سنگ تمام شد. بلکه به این دلیل تمام شد که انسان های اولیه منابع جدیدی مثل فلزات را برای ساخت ابزار و تجهیزات یافتند و آن ها را جایگزین کردند. همچنان که ما امروز شاهد کاهش روز افزون اهمیت نفت در دنیا هستیم و میدانیم که مواد جدیدی مانند لیتیوم مورد نیاز باتری ها در دنیا داره اهمیت پیدا میکنند به بیان دیگر،  مواد تجدیدناپذیر قبلی تمام نشدند، اما اهمیت خودشان را رفته رفته از دست می دهند و  منابع تجدید ناپذیر جدیدی اهمیت پیدا می کنند.
 • در نظام بازار آزاد، تولید ثروت در گرو تولید کالایی است که منجر به صرفه جویی در مصرف منابع شود، چون در نظام بازار مصرف کننده حق انتخاب را دارد، اما در نظام سوسیالیستی وضع به گونه ی دیگری است. میخائیل گورباچف، رهبر شوروی سوسیالیستی در سال ۱۹۸۷ اوضاع یک کشور سوسیالیستی را اینچنین برای ما توضیح داده بودند: (عین متن از کتاب ایشان می خوانم):

کارگر یا کارگاهی که بیش از همه، نیروی کار، مواد، و پول به مصرف می‎رساند، به سادگی بهترین تلقی می‎شد. درحالی ‎که طبیعی است که تولیدکننده باید  مصرف ‏کننده را «راضی» کند، اما در کشور ما، مصرف‎ کننده به ‏طور کامل به رحم و شفقت تولیدکننده وابسته بود، و می‏ بایست بدان‏ چه تولیدکننده تمایل به عرضه‎ ی آن می ‏داشت، بسازد . . . ما از سایر کشورهای پیش‎رفته، در تولید یک واحد، مقدار بیش‏تری مواد خام، انرژی و سایر وسایل تولید را مصرف می‏ کردیم و هنوز هم مصرف می کنیم.

 • در واقع نه تنها هر یک واحد تولید ثروت معادل یک واحد تخریب محیط زیست نیست، بلکه در غالب موارد برعکس است. به طوری که یک تولیدکننده ممکن است موفق به طراحی انژکتوری شود که مصرف سوخت را ۲۰% درصد کاهش می دهد و از این راه ثروت تولید کند و ثروت مند شود. یک تولیدکننده لوازم خانگی با کاهش مصرف برق ۴۰ درصدی در محصولات خودش میتواند ثروت بیشتری تولید کند. یک شرکت فروش آنلاین کالاها از این جهت مورد استقبال مشتریان قرار می گیرد که در امر «جستجو و انتخاب کالاها»، صرفه جویی زیادی ایجاد می کند. بنابراین تولید ثروت بیشتر همواره متکی به ایده ای است که منجر به صرف انرژی کمتر و تخریب محیط زیست کمتر شود. در حالی که در درون یک نظام سوسیالیستی ، همچنانکه آقای گورباچف توضیح دادن، سازوکارهایی وجود دارد که باعث می شود در تولید هر واحد کالا، مقدار بیش‏تری مواد خام، انرژی و سایر وسایل تولید مصرف شود.
 • وقتی من با مصرف بنزین در خودروی خودم هوای شهر را آلوده میکنم، تفاوتی نمی کند که بنزین خودروی من توسط شرکت نفتی اکوینور در کشور سرمایه داری نروژ تولید شده باشد یا شرکت پترولئوس در کشور سوسیالیستی ونزوئلا آن را تولید کرده باشد. دوستان چپ ما مثلاً آلایندگی هر لیتر سوخت فسیلی را در کل تولیدات یک شرکت نفتی ضرب می کنند و از این مقدمات این نتیجه را می گیرند که شرکت مزبور مسئول کل آن حجم از آلایندگی است و نقش مصرف کننده و تقاضای بازار را به کلی فراموش می کنند.
 • جان بلامی فاستر مارکسیست و بوم شناس مشهور، در نوشته های خودش به یک بحران محیط زیستی شامل کاهش مواد مغذی در خاک و کمبود کود در طی سالهای ۱۸۳۰ تا ۱۸۷۰ اشاره می کند چرا که کودهای طبیعی دیگر پاسخ گوی نیاز صنعت کشاورزی نبود. اندکی بعد تولید کودهای پتاسیمی و غیره در آلمان و انگلستان، بحران را کمبود کود را حل کرد. در ۱۸۹۴ انگلستان با بحران محیط زیستی جدید افزایش کود اسب مواجه شد. تردد ۱۱۰۰۰ کالسکه‏ ی اسبی، چند هزار اتوبوس اسب‎کش که هر کدام به ۱۲ اسب در روز نیاز داشتند و در مجموع تردد سرسام ‎آور ۵۰ هزار اسب در شهر لندن، تجمع حجم عظیمی از فضولات این حیوانات را در خیابان ‌های شهر در پی داشت. همان سال جزییات این بحران در نخستین کنفرانس بین ‎المللی برنامه ‏ریزی شهری در نیویورک مطرح شد و هیچ‎یک از صاحب‏ نظران، راه‎کاری برای برون‏ رفت از این بحران سراغ نداشتند. ۱۴ سال پس‌از برگزاری این کنفرانس، شرکت فورد، تولید خودروهای خود را در دیترویت آمریکا آغاز کرد و خودروی با سوخت فسیلی مشکل محیط زیستی قبلی را حل کرد. امروز هم جهان در حال حل و فصل مسئله آلایندگی سوخت فسیلی است.

بحران محیط زیست: سرمایه داری یا سوسیالیسم ؟! – جلسه دوم (۲)


دسترسی در آپارات و یوتیوب

دسترسی به فایل صوتی جلسه دوم (۲) در آپارات


دسترسی در زیست آنلاین

دسترسی به فایل صوتی جلسه دوم (۲) در زیست آنلاین

Website | + posts

پژوهشگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا