یادداشت و مقاله

آزادی به‌مثابه اصل بنیان­‌گذار

به بهانه انتشار مجدد کتاب قانون، قانون‌گذاری و آزادی هایک

هایک از آن دسته متفکرانی است که آزادی را نه صرفا به عنوان ارزش یا اصل اخلاقی متعالی بلکه فراتر از آن به مثابه اصل بنیان‌گذار تمدن انسانی و شرط لازم برای رسیدن به جامعه صلح‌­آمیز پیشرفته برخوردار از رفاه مادی می‌­داند. آزادی واقعیتی است دارای منطقی معین که نتایج دامنه‌داری را به بار می‌­آورد. برخلاف آنچه مخالفان آشکار و پنهان آزادی اغلب القاء می‌­کنند آزادی مفهوم مخالف نظم نیست بلکه خود منطقی دارد که عمل به آن موجب پیدایش نظمی بسیار پیچیده می­‌شود که هیچ دانشمندی یا گروهی از دانشمندان قادر به طراحی و ایجاد آن نیستند. کل برنامه پژوهشی هایک را در طول زندگی طولانی و پر بار خود شاید بتوان تلاشی برای توضیح چگونگی ماهیت، کارکرد و نتایج «منطق آزادی» دانست. هایک متفکری چند بعدی است به طوری که نوشته­‌های وی اغلب چند رشته‌­ای یا میان رشته‌­ای است. او در دوران جوانی که تازه می­‌خواست به تحصیلات دانشگاهی روی بیاورد به شدت علاقه‌­مند به روان­شناسی بود و مطالعات و تحقیقاتی را در این خصوص انجام داد. اما به زودی تغییر عقیده و مسیر داد و در دانشگاه حقوق و اقتصاد خواند. اما هم‌چنان‌که خواهیم دید او دهه­‌ها بعد در دوران پختگی فکری دوباره مطالعات خود در زمینه روان­شناسی نظری را از سر گرفت که محصول آن کتاب مهم «نظم حسی» است. البته مضمون این کتاب چند رشته‌­ای و بسیار نزدیک به حوزه معرفت­‌شناسی است.

دوره سه جلدی کتاب قانون، قانون‌گذاری و آزادی
دوره سه جلدی کتاب قانون، قانون‌گذاری و آزادی

تاملات نظری و نوشته­‌های آغازین هایک ناظر بر موضوعات اقتصادی است و او شغل حرف‌ه­ای و دانشگاهی خود را با اقتصاد آغاز می­‌کند. هایک در دوران جوانی تمایلات سوسیالیستی ملایم داشته اما آشنا شدن وی با لودویک فون میزس موجب کنار نهادن این تمایلات به طور کلی می‌­شود. چگونگی آشنایی هایک و میزس هم بسیار جالب است به طوریکه هایک در طول زندگی خود به کرات به آن اشاره می­کند. هایک در پی گرفتن نخستین مدرک دانشگاهی در سال ۱۹۲۱ (در ۲۲ سالگی) به دنبال کار می­‌گردد برای این منظور استادش فردریش فون ویزر توصیه نامه­­‌ای به میزس می­‌نویسد و در آن هایک را «اقتصاددان جوان خوش‌­آتیه» توصیف می‌­کند. میزس که آن زمان اقتصاددان معروفی بود و در اتاق بازرگانی وین کار می‌­کرد با مشاهده توصیه­‌نامه به هایک جوان می­‌گوید «اگر این‌طور است پس چرا تو را در جلسات سخن­رانی‌­ام ندیده‌­ام؟» البته هایک بی‌اطلاع از این سخنرانی­‌ها (در واقع سمینار یا محفل خصوصی خارج از دانشگاه) نبود اما به دلیل تمایلات سوسیالیستی‌­اش رغبتی به سخنان به شدت آزادی­‌خواهانه و ضدسوسیالیستی میزس نداشت. اما این نگاه بعدتر کاملا عوض می‌­شود. در هر صورت هایک کار محوله از سوی میزس را به نحو احسن انجام می‌­دهد و مورد توجه او قرار می­گیرد. از آن پس رفاقت و احترام متقابلی میان آنها ایجاد می­‌شود که تا پایان عمر تداوم می‌­یابد. میزس منتقدین اندیشه خود را اغلب با تندی پاسخ می‌­داد، تنها استثنا در این میان شاید هایک باشد که انتقاد تلویحی‌­اش از رویکرد ماقبل تجربی میزس در خصوص تئوری کنش با سکوت وی مواجه می‌­شود. اندیشه­‌های آزادی­‌خواهانه میزس به ویژه نظریه ناممکن بودن تحقق سوسیالیسم تاثیر عمیق و ماندگاری روی هایک می­‌گذارد اما به تدریج برنامه پژوهشی هایک در مسیر متفاوتی قرار می­‌گیرد و به رغم اشتراک در مبانی نظری و اهداف نهایی، پنجره جدیدی به سوی لیبرالیسم می­‌گشاید.

هایک با دقت در اندیشه­‌های بنیان‌گذاران علم اقتصاد پی می‌­برد که نظم اقتصادی یا نظم حاکم بر بازار متفاوت از دو نوع نظم شناخته شده در طبیعت و جوامع انسانی است. در کنار نظم حاکم بر طبیعت، انسان‌ها نیز توانسته­‌اند نظم­‌هایی ایجاد کنند که برای زندگی اجتماعی ضرورت دارد. هایک بر این نکته بسیار مهم تاکید می­‌ورزد که در میان نظم‌­هایی که انسان­‌ها به وجود آورده‌­اند باید دو نوع را از هم تفکیک کرد نظم­‌هایی که با طراحی آگاهانه انسان‌ها به وجود می‌­آیند مانند سازمان­‌های اداری، تجاری، انجمن­‌های اجتماعی و غیره، و نظم‌هایی که محصول عمل انسان­‌ها در زندگی اجتماعی هستند اما هیچکس آن‌ها را آگاهانه و عامدانه طراحی و ایجاد نکرده است مانند زبان، پول، بازار و بسیاری از آداب و رسوم و سنت­‌ها که اصطلاحا به مجموعه آن‌ها فرهنگ گفته می­‌شود. هایک این نوع سوم نظم را در تمایز با دو نوع دیگر نظم طبیعی و نظم مصنوع، نظم خودجوش می­‌نامد که در جریان تحول فرهنگی جوامع و بر اساس اصل بقای اصلح شکل می‌­گیرند و توسعه می‌­یابند. از نظر هایک نظم گسترده حاضر در جوامع پیشرفته امروزی محصول طراحی عامدانه هیچ متفکری نیست بلکه نتیجه پیروی انسان­‌ها از برخی رفتارها و عادت­‌های سنتی عمدتا اخلاقی است که بسیاری از آن‌ها برای انسان خوشایند نیست و اساسا انسان­‌ها از درک معنای آن‌ها ناتوانند و اعتبار آن‌ها را نمی­‌توانند اثبات کنند. با این حال این رفتار و آداب و رسوم توسط فرایند انتخاب تحولی گسترش می‌­یابند. علت این گسترش موفقیت گروه‌­هایی است که از آن آداب و رسوم پیروی می­‌کنند و موجب جذب افراد از گروه‌­های دیگر شده و بر جمعیت و ثروتشان افزوده می‌­شود. به عقیده هایک عقل خودآگاه انسان هیچگاه دارای آنچنان توانی نبوده که بتواند نظم‌­های پیچیده لازم برای دست یافتن انسان به جوامع گسترده متمدن را طراحی کند. از نظر هایک آنچه انسان را از وضعیت زندگی در جوامع محدود یا گروه‌­های کوچک قبیله‌­ای خارج کرده و موجب دست یافتن او به جوامع بزرگ و متمدن شده چیزی جز قرار گرفتن وی در فرایند تحول سنت­‌ها نبوده است. از نظر متفکر اتریشی سنت که چنین نقش برجسته­‌ای دارد پدیده‌­ای میان غریزه و عقل است. به عقیده وی ارزش­‌های انسانی و به طور کلی رفتار انسان­‌ها در جامعه از سه منبع نشئت می­گیرد: غریزه، سنت و عقل. او سنت را در این میان مهم‌­ترین منشاء ارزش‌­های انسانیِ هدایت کننده اعمال و رفتارها می‌­داند. سنت­‌ها درون فرهنگ جای دارند یعنی هر فرهنگی مجموعه­‌ای از سنت­‌های کم وبیش سازگار باهم است. فرهنگ نه طبیعی است و نه مصنوعی؛ نه به صورت ژنتیکی انتقال می‌­یابد و نه به طور عقلانی ساخته می‌­شود. فرهنگ مجموعه‌­ای از قواعد رفتاری یادگرفتنی است که هیچ‌گاه اختراع نشده و کارکردشان برای افرادی که از آنها تبعیت می‌­کنند معمولا ناشناخته است. تمدن انسانی اساسا در نتیجه سرکوب و کنترل غرایز حیوانی موروثی توسط عادت‌­های فرهنگی (سنتی) ممکن شده و به این ترتیب موجب پدید آمدن گروه‌­های منظم با ابعاد دائما فزاینده گردیده است. البته این که تمدن با مهار برخی غرایز موروثی ممکن شده سخن جدیدی نیست، متفکران دیگری از جمله فروید نیز به نوعی همین حرف را زده­‌اند. تازگی سخن هایک در نقش متفاوت عقل خودآگاه و رابطه آن با تحول فرهنگی است.

از نظر هایک برای درک چگونگی شکل­‌گیری تمدن­‌ها باید به طور کلی این تصور را که انسان در سایه برخورداری از عقل قادر به تولید فرهنگ بوده است کنار بگذاریم. وجه تمایز انسان از حیوان توانایی بیشتر انسان در تقلید و انتقال آن چیزی است که قبلا یاد گرفته است. این توانایی به طور فوق‌­العاده‌­ای از طریق به وجود آمدن زبان و به کمک کلمات امکان­‌پذیر شده است. انسان­‌ها برای سازگاری با محیط و بقای خود «باید، نباید» های رفتاری را یاد می‌­گیرند و آن‌ها را به هم‌­نوعان خود منتقل می­‌کنند. عادت­‌ها، سنت­‌ها و فرهنگ به این ترتیب به تدریج شکل می‌­گیرد  و زندگی اجتماعی انسان و سازگاری هر چه بهتر وی با محیط را امکان پذیر می­‌سازد. هایک بر این رای است که سنت یعنی آداب و رسوم و قواعد رفتاری تقلید شده، بر عقل تقدم تاریخی و منطقی دارد. او به وجود آمدن زبان و کلمات را محصول فرایند تدریجی و بسیار پیچیده سازگاری انسان با محیط زندگی خود از طریق قواعد رفتاری تقلید شده می‌­داند. به عقیده وی، طی دوره‌­های زمانی بسیار طولانی، اشیاء و پدیده‌­ها از طریق شیوه مناسب رفتار انسان نسبت به آن‌ها طبقه­‌بندی، تعریف و نام­گذاری شدند. به این ترتیب نوعی از «مدل» شکل گرفت که انسان را در عمل قادر به پیش‌­بینی و احیانا پیش‌­گیری وقایع خارجی می‌­کرد. هایک می‌­گوید این‌جاست که «آن چیزی که ما عقل می‌­نامیم پدیدار ­شد» و در ادامه تاکید دارد که احتمالا در آن زمان این نظام قواعد رفتاری در خصوص محیطی که در آن به وجود آمده بود از «هوشمندی» بسیار بیشتری نسبت به افکار انسان برخوردار بود. و از این نتیجه می­‌گیرد که برخلاف تصور رایج این مغز یا ذهن فردی به عنوان اوج سلسله مراتب ساختارهای پیچیده ایجاد شده طی جریان تحولی نیست که فرهنگ یا قواعد رفتاری را ابداع کرده است. قدرت ذهن در نظم دادن به تجربه نسخه‌­ای اکتسابی از قالب­‌های فرهنگی است. مغز انسان اندامی است که او را قادر به جذب فرهنگ می­‌کند و نه ابداع آن. به زبان امروزی شاید بتوان مغز را سخت‌­افزاری تصور کرد که بدون نرم‌­افزار (فرهنگ) چندان کارکرد و فائده­‌ای ندارد. این نرم‌­افزار (فرهنگ) گرچه از طریق بی‌شمار سخت‌­افزار (مغز) فردی نگهداری می‌­شود اما خود نتیجه روند تحولی متمایزی از روند تحول بیولوژیکی مغز است. ساختار تکامل یافته مغز زمانی مفید واقع می­‌شود که یک سنت فرهنگی برای جذب وجود داشته باشد.

در اندیشه هایک عقل و ذهن فعال انسان محصول فرهنگ و سنت است و نه ایجادکننده آن. اگر بشر توانسته است با مهار زدن بر غرایز توسط قواعد رفتاری، جوامع گسترده و متمدن برپا سازد، این دستاورد در درجه نخست در سایه رعایت برخی سنت­‌های مناسب امکان­‌پذیر شده است. این سنت­‌ها طی فرایندی انتخابی به طور خودجوش پدیدار شده‌­اند و هیچ ذهن یا فردی آن‌ها را ابداع نکرده است. عقل فردی به رغم این‌که مهم‌­ترین وسیله محاسبه و پیش‌­بینی انسان­‌هاست اما قادر به درک و احاطه کامل بر نظم‌­های پیچیده حاصل از سنت­‌ها و فرهنگ مانند زبان، اخلاق، حقوق، پول و بازار نیست؛ بنابراین نمی­‌تواند مدعی ابداع آن‌ها یا جایگزین­‌های کامل­‌تری برای آن‌ها باشد. هایک  مهم‌­ترین نتیجه‌­ای که از این استدلال می­‌گیرد تاکید بر محدودیت توانایی­‌های ذهن یا عقل فردی انسان است که پیش از وی ایمانوئل کانت فیلسوف بزرگ آلمانی مطرح کرده بود. هایک معتقد است برخی فیلسوفان مدرن در ستایش از عقل  و توانایی­‌های آن راه اغراق را پیمودند و این نتایج اسف­باری به همراه آورد و آن این تصور بود عقل انسانی نهادها، سنت­‌ها، فرهنگ و به طور کلی جوامع انسانی را ساخته و بنابر این بنابراین می‌­تواند از این به بعد جایگزین بهتری برای آن‌ها طراحی کند و بسازد. هایک این تصور نادرست از عقل را «صنع‌­گرا» توصیف می­‌کند و در برابر آن از نظریه عقل تحولی خود یا به تعبیر کارل پوپر از عقل انتقادی دفاع می­‌کند که در حقیقت ادامه رویکرد کانتی یا در اصل هیومی است. نمونه بارز عقل صنع‌­گرا انواع و اقسام سوسیالیسم است که در سده نوزدهم میلادی سر بر می­‌آورند و اوج آن مارکسیسم است با تئوری ایجاد انسان طراز نوین و ساختن جامعه بی­‌طبقه کمونیستی. مارکس آزادی اقتصادی در جوامع «سرمایه‌­داری» را مترادف با هرج و مرج می‌­دانست و مدعی جایگزین کردن آن با جامعه برنامه‌ریزی شده عقلانی بود. از نظر هایک طراحی و ساختن جامعه «جدید» پروژه‌­ای در عمل ناممکن و در واقع توهمی بسیار خطرناک است. اما متاسفانه اقدام به اجرای پروژه‌­ای ناممکن و عمل براساس توهم ناممکن نیست. همچنان که پروژه­‌های متعدد ایجاد جامعه سوسیالیستی در سده بیستم میلادی اجرا شد و چون شکست آن‌ها محتوم بود- همچنان که میزس منطق این شکست را برای نخستین بار در پی انقلاب اکتبر روسیه به کفایت نشان داده بود – نتایجی جز فجایع دهشتناک انسانی به همراه نیاورد.

البته بسیار ساده‌­انگارانه است اگر تصور کنیم عقل صنع­‌گرایانه منحصر به سوسیالیسم است، در واقع، هر گونه اندیشه خواهان برساختن تمام و کمال جامعه اعم از ترقی­‌خواهانه یا محافظه­‌کارانه یا ارتجاعی از فاشیسم و نازیسم گرفته تا انواع ایدئولوژی­‌های بنیادگرایانه دینی مانند القاعده و داعش خواه نا خواه به سوی عقلانیت صنع‌­گرایانه می‌­روند. حتی برخی اندیشه­‌های سیاسی یا جامعه‌­شناختی به ظاهر مترقی و مدرن که رویکرد پوزیتیویستی دارند ممکن است در دام صنع‌­گرایی گرفتار آیند. جالب است اگر دقت کنیم القاعده و داعش می­‌خواهند با «عقل دینی» جامعه آرمانی خود یعنی جامعه صدر اسلام خلفای راشدین را امروزه عینا از نو بسازند، و از آن طرف، «عقل مدرن» آمریکاییِ مخالف بنیادگرایی در صدد برمی‌­آید آن جریان­‌ها را از میان بردارد و به جایشان جامعه مدرن دموکراتیک بسازد. و البته هر دو طرف نهایتا در پروژه‌­های صنع‌­گرایانه خود شکست می­‌خورند و نتیجه‌­ای که به جا می­‌گذارند فاجعه انسانی جبران ناپذیر است.

هایک نکته بسیار مهمی را در رابطه با مقاومت انسان مدرن در برابر ارزش­‌های آزادی­‌خواهانه جوامع لیبرال امروزی مورد تاکید قرار می‌­دهد. از نظر وی پیش از آن‌که سنت‌­ها و فرهنگ شکل بگیرد اجداد دور انسان­‌ها همانند دیگر حیوانات با غرایز خود زندگی می­‌کردند. غرایز در تشکیل ارزش­‌های انسانی نسبت به سنت­‌ها و عقل تقدم زمانی دارد. نوع انسانی و اجداد بلافصل آن صدها هزار سال زندگی قبیله‌­ای و گروهی پشت سر گذاشته است. غرایز انسان در تناسب با این نوع زندگی گروهی شکل گرفته است. این غرایز که به طور ژنتیکی موروثی است در خدمت تحکیم همکاری میان اعضای گروه بوده است که هدف مشترکی را جهت تهیه مایحتاج زندگی دنبال می‌­کردند و اغلب هم­دیگر را می‌­شناختند. هماهنگی میان اعضای گروه اساسا به غرایز همبستگی و دیگردوستی بستگی داشت که البته منحصر به اعضای گروه یا قبیله بود و بیگانگان را در بر نمی‌­گرفت. ارزش‌­های ناشی از غرایز طبیعتا و اساسا جمع­‌گرایانه است. اما از آن‌جا که ساختار و نظم جامعه بزرگ متمدن متفاوت است و همان­‌گونه که پیش از این اشاره شد، ناشی از قواعد رفتاری آموخته شده، سنت­‌ها و فرهنگ است، ارزش­‌های حاکم بر آن نیز متفاوت است. ارزش­‌های مربوط به قواعد مالکیت فردی و تجارت مانند امانت‌داری، درست‌کاری، وفای به عهد، رقابت، احترام به قوانین کلی همه‌­شمول و حریم خصوصی هیچ‌کدام غریزی نیست بلکه جملگی یادگرفتنی است و در بسیار ی موارد در تضاد با غرایز و ارزش­‌های ناشی از غرایز است. به عقیده هایک جامعه متمدن تنها تقریبا طی هشت هزار سال اخیر به وجود آمده و زندگی شهری به معنای خاص کلمه قدمتی حتی کمتر دارد. بنابراین عمر جامعه متمدن در مقایسه زندگی قبیله‌­ای انسان بسیار کوتاه است و سیستم بیولوژیکی انسان همگام با ابداعات فرهنگی و نهادی تحول نیافته است. در نتیجه بسیاری از غرایز و عواطف انسان هنوز سازگاری بیش‌تری با زندگی قبیله‌­ای دارد تا با زندگی در جامعه متمدن. انسان امروزی در واقع محصول یک جریان تحولی متشکل از دو مرحله بیولوژیکی و فرهنگی است که دومی نسبت به اولی بسیار کوتاه و متاخر است. ارزش­‌های ناشی از این دو تحول اغلب در تضاد باهم هستند. تحول فرهنگی و ارزش­‌های ناشی از آن (اخلاق فرهنگی) موجب نابودی کامل ارزش­‌های ناشی از تحول بیولوژیکی در همه ساحت­‌های زندگی انسان نشده است. انسان امروزی ناگزیر در دو ساحت ارزشی متمایز و بعضا متضاد زندگی می‌­کند یکی دنیای کوچک یا میکروکوسم مانند خانواده، محافل دوستانه، انجمن­‌ها، بنگاه­‌ها و احزاب که عمدتا ارزش­های غریزی همبستگی (جمع‌­گرایانه) بر آن‌ها حاکم است و دیگری جامعه بزرگ یا ماکروکوسم که بر اساس ارزش­‌های ناظر بر قواعد مالکیت فردی، آزادی انتخاب و داد و ستد، رقابت برای کسب سود در چارچوب حکومت قانون بنیان نهاده شده است. ارزش‌­های هیچکدام از این دو دنیای متفاوت در دیگری کاربرد ندارد، و چنین کاری به هر دو لطمه می­‌زند. اما زندگی در دو دنیای متفاوت و گاه متضاد نه آسان و بدون تنش است و نه دلپذیر. این مشکل در واقع تراژدی زندگی انسان مدرن امروزی است که اغلب موجب ناخرسندی درونی و تشویش دائمی می‌­شود. بنابراین دور از ذهن نیست تصور کنیم گرایشی ذاتی انسان مدرن را به گریز از این وضعیت ناخوشایند و بازگشت به دنیای صرف غریزه­‌ها فرا می­‌خواند. به عقیده هایک تمایل انسان مدرن به سوسیالیسم و دیگر انواع جوامع جمع­‌گرایانه ریشه در این وضعیت دارد.

 نهایتا هایک بر این رای است که تنها اصل اخلاقی که توانسته رشد تمدن پیشرفته را ممکن سازد اصل آزادی فردی است به این معنی که انسان­‌ها به جای تبعیت از اراده‌­های خاصِ هم‌نوعان خود تنها از قواعد کلی همه‌­شمول تبعیت کنند و در چارچوب این قواعد آزادی انتخاب داشته باشند. آزادی به معنی فراغت از همه قید و بندها و رها شدن در دنیای غرایز نیست بلکه بر عکس آزادی در چارچوب قید و بندهای کلی همه­‌شمول یعنی قانون معنی واقعی خود در جامعه متمدن را باز می‌­یابد. او به نقل از کانت می­‌گوید «انسان تا زمانی آزاد است که از هیچ‌کس جز قانون اطاعت نکند.» تنها در سایه تحقق این تعریف از آزادی است که جامعه متکثر صلح‌­آمیز و در عین حال ثروتمند و برخوردار از رفاه عمومی امکان‌­پذیر می­‌شود. علم اقتصاد این فضیلت را داشته است که ساز و کار پیچیده چنین جامعه­‌ای را توضیح دهد. هایک از برجسته‌­ترین نمادهای این فضیلت است.

Website | + posts

اقتصاددان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا