سخنرانی

نقد کتاب «سیاست اعتدالی در بوتۀ نقد اقتصاد سیاسی» نوشتۀ محمد مالجو

به روایت شهرام اتفاق

سخن گفتن از اقتصاد سیاسی و تحلیل مسایل آن، پیشاپیش نیازمند وجود توافقی دربارۀ «واژه ها» و «مفاهیمی» است که در جریان گفتگو و تحلیل به خدمت گرفته می شوند. از این رو تردیدی نیست که گفتگو کردن در فضای عدم تفاهم دربارۀ «واژه ها» و «مفاهیم»، نه تنها به درک متقابل نخواهد انجامید، بلکه بر سوءتفاهمات بیشتر دامن خواهد زد.

در اردیبهشت ‎ماه ۱۳۹۹ و به هنگام مطالعۀ پژوهشی کتابِ «سیاست اعتدالی در بوتۀ نقد اقتصاد سیاسی» نوشتۀ محمد مالجو، با چنین بحرانی مواجه شدیم. این کتاب در واقع مجموعه ای گردآوری شده از مقالات و مصاحبه های محمد مالجو است که در سال ۱۳۹۵ منتشر شده است و شاهد مثال مناسبی برای نشان دادن این سوءتفاهم دربارۀ «واژه ها» و «مفاهیم» است.

در نیمۀ دوم خردادماه گفتگویی کوتاه و مجازی دربارۀ کتاب مورد اشاره برگزار شد و قرار بود که فایل صوتی آن گفتگوها منتشر نشود. اما مباحث مطرح شده در آن نشست مجازی با اقبال زیادی رو به رو شد و در نهایت جلسۀ مجازی دیگری در تیرماه ۱۳۹۹ برای گفتگو دربارۀ این کتاب مقرر و برگزار شد. در این جلسه، بهمن پرهام عزیز خلاصۀ مطالب و گزیده هایی از کتاب را ارایه کرد و سپس من نیز به نقد اجزایی از محتوای آن پرداختم.

(دوستان به چند مورد خطای کلامی بنده در فایل صوتی اشاره کرده اند؛ از جمله در جایی از فایل صوتی حوالی ساعت ۱ و ۱۳ دقیقه،  «دولت نفتی» را اشتباهاً «دولتی مالیاتی» خطاب کرده ام. البته جملات پیش و پس از این بخش، روشنگر محتوای اصلی هستند و در همانجا، نیز اندکی پیش و پش از این اشتباه کلامی، به «دولت نفتی» اشاره شده است. بدین وسیله از دوستان علاقه مند و دقیق تشکر و قدردانی میکنم). 

مانند همیشه، فریدون پرهام عزیز و ناصر نوتاش عزیز، مدیریت، سازماندهی و هماهنگی جلسات کتابخوانی را بر عهده داشتند و همه ما قدردان کوشش‌های مستمر و مهربانی آن‌ها هستیم.

فایل‌های صوتی زیر، مربوط به نشست‌های مطالعه این کتاب است.


نقد کتاب «سیاست اعتدالی در بوتۀ نقد اقتصاد سیاسی» – جلسۀ اول


نقد کتاب «سیاست اعتدالی در بوتۀ نقد اقتصاد سیاسی» – جلسۀ دوم


دسترسی در آپارات و یوتیوب

دسترسی به فایل صوتی جلسه اول (۱) در آپارات

دسترسی به فایل صوتی جلسه اول (۱) در یوتیوب

دسترسی به فایل صوتی جلسه دوم (۲) در آپارات

دسترسی به فایل صوتی جلسه دوم (۲) در یوتیوب

Website | + posts

پژوهشگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا